Dálniční známky zdražují i okolní země

Od 15. června se zdraží také dálnice ve Slovinsku. O euro zdraží týdenní známka na 16 eur (zhruba 379 Kč), měsíční vyjde na 32 eur (asi 758 Kč), roční viněta je za 117,50 eur (asi 2783 Kč). Slovinsko nabízí od roku 2022 pouze elektronické dálniční známky, lze je zakoupit na oficiálním e-shopu.

V Rakousku dálniční známka zdražuje každoročně, většinou však o malé částky, letos je to zhruba tříprocentní zdražení. Desetidenní elektronickou známku lze koupit na oficiálním eshopu za 9,90 eur, tedy v přepočtu zhruba 235 Kč, což je zdražení proti loňsku při aktuálním kurzu asi o sedm korun. Dvouměsíční známka vyjde na 29,90 eur (zhruba 708 Kč), roční na 96,40 eur (asi 2283 Kč). V Rakousku také stále platí vedle elektronické viněty nalepovací známka na okno. On-line zakoupené dálniční známky na rakouské dálnice začínají platit až 18 dní po zakoupení. Zvlášť jsou zpoplatněny některé tunely či mosty.

Elektronické dálniční známky mají také v Maďarsku, tam se ceny proti loňsku nezměnily. Za desetidenní známku zaplatí v e-shopu řidiči v přepočtu asi 351 Kč, za měsíční 568 Kč, roční vyjde na 3138 korun.

Zadarmo naopak stále jezdí řidiči na dálnicích v Německu. Sice se mluví již několik let o zavedení poplatků, ale ani v tomto roce se za německé dálnice platit nebude.

V dalších často vyhledávaných evropských zemích, například ve Francii, Itálii, Španělsku, Chorvatsku nebo Polsku, se průjezd dálnicí hradí prostřednictvím mýtných bran. Řidiči tak platí podle skutečně ujeté vzdálenosti. Mýtné systémy snímají i průjezd v případě zpoplatněných tunelů. Budina také upozornil, že v Polsku jsou mimo mýtné brány také dva zvlášť zpoplatněné úseky, na které je nutné zakoupit známku on-line nebo na benzince před vjezdem na dálnici. Jde o dva úseky dálnic A2 a A4.

V Chorvatsku zase zdražují každé léto mýtné poplatky proti celoroční běžné úrovni o 15 procent. Motoristé si mohou do aut pořídit mýtnou krabičku, která jim umožní dobíjet mýtný kredit za ceny o 21 procent nižší. Zároveň také pomůže vyhnout se možným kolonám u platebních bran. Pořízení mýtné krabičky stojí přibližně 400 až 500 Kč.