Na dani z příjmu právnických osob loni nejvíc odvedla Kooperativa pojišťovna

Na dani z příjmu právnických osob loni nejvíc odvedla Kooperativa pojišťovna, zaplatila 3,32 miliardy korun. Loni pojišťovna skončila v žebříčku dvanáctá. Její mateřská společnost Vienna Insurance Group (VIG) loni podle předběžných údajů zvýšila čistý zisk o 24 procent na 466 milionů eur (11,1 miliardy Kč). Na druhém místě mezi plátci skončila Česká spořitelna se zaplacenou daní 3,3 miliardy korun, třetí energetická společnost ČEZ odvedla 2,73 miliardy korun. V tiskové zprávě informovala Finanční správa. Dvacet největších firemních plátců zaplatilo na dani z příjmu celkem 34 miliard korun.

Čtvrtým největším plátcem daně z příjmu právnických osob byla automobilka Hyundai, odvedla 2,41 miliardy korun. Pátou příčku obsadila Komerční banka s odvedenou daní 2,22 miliardy korun. Škoda Auto, která v platbách za rok 2021 byla na prvním místě žebříčku, se loni posunula na sedmou příčku, na dani z příjmu zaplatila 1,76 miliardy korun. Automobilka se ale loni potýkala výrobními s problémy v souvislosti s celosvětovým nedostatkem čipů.

Žebříček sestavuje ministerstvo na základě výše plateb, které obdrží v průběhu roku na účet daně z příjmů právnických osob. Jsou v něm uvedeny pouze ty firmy, které ke zveřejnění daly souhlas. Pořadí firem na základě zaplacené daně z příjmu ministerstvo sestavuje od roku 2003.

Celkem loni firmy odvedly na dani z příjmu 235,35 miliardy korun, meziročně částka vzrostla o 17,3 procenta. Státní rozpočet z daně z příjmu právnických osob získal 151,52 miliardy korun. Firemní daně patří mezi takzvané sdílené daně, jejichž výnosy putují do státního rozpočtu i do pokladen měst a krajů.