Dozorčí rada oceláren Thyssenkrupp schválila prodej 20 procent Křetínského EPCG

Dozorčí rada společnosti Thyssenkrupp schválila prodej 20 procent v ocelářské divizi investiční skupině EP Corporate Group (EPCG) českého podnikatele Daniela Křetínského. Podnik to uvedl na svém webu. Německá průmyslová skupina se s EPCG na prodeji dohodla na konci dubna.

Thyssenkrupp v prohlášení napsala, že hlas předsedy správní rady Siegfrieda Russwurma byl započítán dvakrát. Takový postup umožňují německé zákony o správě a řízení společností, když je potřeba překonat patovou situaci.

Odboroví předáci, kteří mají polovinu nevýkonných míst v představenstvu varovali, že by pro dohodu nemuseli hlasovat, pokud nebudou mít písemné záruky týkající se pracovních míst a závodů.

Thyssenkrupp je největším německým producentem oceli. Ve společnosti pracuje zhruba 27 tisíc lidí. Výroba oceli je ale energeticky velmi náročná, a podnik proto trápí vysoké ceny energií. Křetínský ovšem z drahých energií naopak profituje.

Jeho energetický podnik měl loni vyšší zisk než jakákoli tuzemská firma v historii. Vydělal 184 miliard korun. Rekordní výsledky zaznamenala EPCG navzdory poklesu cen energií na evropských burzách v porovnání s rokem 2022. Thyssenkrupp dnes potvrdila, že si od Křetínského slibuje právě přístup k levnější elektřině.